Akne Lazer Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akne Lazer Tedavisi

Akne lazer tedavisi, günümüzde yaygın şekilde sağlık, güzellik merkezlerinde uygulanmaktadır. Akne normalde ciddi bir sağlık sorunu olmasa da kişiler için estetik bir sorun durumundadır. Sivilce akne tedavilerinde kullanılan lazer ve ışık sistemleri hem tedaviyi hızlandırmakta hem de ciltte iz kalma riskini azaltmaktadır. Özellikle tedavinin hızlandırılması ve akne oluşumlarının tekrarını önlemesi, aynı zamanda oral ilaç kullanamayan kişilerin tedavi edilmesinde lazer tedavisinin önemi büyüktür. Akne lazer tedavisi öncelikle olarak hastanın iyileştirilmesini, ciltte iz kalmamasını hedefler. Yani hem akne tedavisi yapılır hem de iz tedavisi yapılmış olur.

Akne lazer tedavisi nasıl uygulanır?

Ciltte akne sorunu olan kişilere akne lazer tedavisi 1-3 hafta arayla uygulanan seanslar dahilinde yapılır. Lazer cihazına bağlı olarak yapılan seans sayıları en az 4-6 seans olur. Seans süreleri ortalama 10-30 dakika arası devam eder. Bu tedaviyle birlikte haricen kullanılan merhemlere, ağızdan alınan ilaçlara da devam edilebilir. Akne lazer tedavisine hastanın muayenesinin ardından hangi lazer teknolojisinin kullanılacağına karar verilmesiyle başlanır. Ciltteki akne sayısına, izlere, ten rengine, cilt tipine göre en uygun tedavi yöntemi tercih edilir. Uygulama sırasında hastaların az miktarda da olsa acı duyması normaldir. Ancak acı eşiği düşük olan kişilerde anestezik kremler kullanılabilir. Lazer tedavisinden 15 dakika önce yapılan lokal anestezi uygulamasını hastanın kendisi de yapabilir.

Akne lazer tedavisi sonrasında cilt değişimleri

Kullanılan lazer teknolojisine bağlı olarak tedaviden sonra ciltte hafif kızarıklık, hatta kabuklanmaya kadar giden değişimler gözlenebilir. Bu etkilerin iyileşmesi yaklaşık 1 haftayı bulur. Ancak lazer tedavilerinin yan etkileri oldukça azdır. Özellikle esmer cildi olanlarda, bronzlaşmış olanlarda lazer tedavisi uygulanırken dikkat edilmelidir.

Akne lazer tedavisi nasıl etkili olur?

Ciltte akne oluşumunun en önemli sebeplerinden birisi normalde ciltte olan, yağ kanallarında yerleşen P. Acnes bakterisidir. Bu bakteriler lazer tedavisi sırasında lazer enerjisini emer ve tahrip olur. Ciltteki bakteri sayısının azalmasına neden olan lazer tedavisi, dolayısıyla akne oluşumunu azaltır, hatta engeller. Lazer tedavisi cilde zarar vermeden, cilt altı yağ bezlerini ısıtır ve tahrip olmalarını sağlar. Bu etki yağ kanallarını küçültür, sayıca azaltır ve ciltte aknelerin iyileşmesini, yeniden oluşmasını engeller.

Akne lazer tedavisinde kullanılan cihazlar
  • Mavi ışık tedavisi
  • Kırmızı ışık ve mavi ışık kombinasyonu
  • YAG Lazer Fraksiyonel Lazer
  • IPL LED Fotodinamik Tedavi
  • Radyofrekans Tedavisi
  • PDL Lazer

Akne Lazer Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lazer Tüy Tedavisi

Lazer Tüy Tedavisi

Çil Lazer Tedavisi

Çil Lazer Tedavisi

Lazer Cilt Tedavisi

Lazer Cilt Tedavisi

Ben Tedavisi Lazer

Ben Tedavisi Lazer

Popüler İçerikler

Çatlak Tedavisi Lazer

Çatlak Tedavisi Lazer

Editörün Seçtiği

Astigmat Lazer Tedavisi

Astigmat Lazer Tedavisi

Lazer Çatlak Tedavisi

Lazer Çatlak Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Hemoroid Lazer Tedavisi

Hemoroid Lazer Tedavisi

Lazer Tedavisi

Lazer Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Güneş Lekeleri Lazer Tedavisi

Güneş Lekeleri Lazer Tedavisi

Lazer ile Leke Tedavisi

Lazer ile Leke Tedavisi

Cilt Lazer Tedavisi Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Lazer Tedavisi Belirtileri ve Tedavisi

Lazerle Göz Tedavisi

Lazerle Göz Tedavisi

Sivilce Lazer Tedavisi

Sivilce Lazer Tedavisi