Lazerle Göz Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lazerle Göz Tedavisi

Lazerle göz tedavisi, lazer tedavisi göz hastalıkları tedavisi için uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Göz hastalıklarında farklı lazer teknolojileri tercih edilir. Toplumda en fazla kullanılan lazerle göz tedavisi halk arasında göz çizdirme diye tabir edilen ve excimer lazerle yapılan operasyonlardır. Bu tür lazer tedavilerinde miyop, hipermetrop, astigmat tedavisi rahatlıkla yapılabilir. Lasik operasyonları excimer lazerle yapılan, gözlük ve lenslerden kurtulma olanağı veren bir tedavidir. Üstelik ağrısız ve hızlı şekilde gözlüksüz görme olanağı sağlar. Tedavide damlayla uyuşturulan gözün dışındaki şeffaf doku kornea tabakası yüzeyinden flep denilen ince tabaka kaldırılır, gözdeki kusur lazer ışınıyla kornea tabakası tekrar şekillendirilir, flep yeniden eski durumuna yerleştirilir. Hastalarda bölge bu şekilde yapılan lazerle göz tedavisi sonrasında dikişsiz şekilde iyileşir.

Allegretto lasik tekniği kullanılarak yapılan lazerle göz tedavisinde operasyondan sonra gözlerde hafif batma, sulanma gibi etkiler olabilir. Ancak 2-3 saat içinde bu etkiler geçer. İyileşmenin hızlanması, enfeksiyon oluşmaması için göz damlaları kullanılır. Hastalar bundan sonra gözlüksüz bir yaşama merhaba derler.

Wavefront lazerle göz operasyonlarının dışında gözlükten kurtulmak için yüzey tedavisi teknikleri de kullanılabilir. Bu şekilde kullanılan lazerler yine excimer lazer cihazıdır. Bu tedavilerde flep oluşturulmaz, epitel hücrelerin temizliğinden sonra lazer tedavisiyle kornea yüzeyinde düzeltme yapılır. Bu yöntemle lazerle göz tedavisi daha çok korneası ince olan hastalara uygulanır. Bu tedavi gözde 1-2 gün ağrıya neden olabilir. Hastalardaki görme bulanıklığı da birkaç hafta devam eder.

Lazerle göz tedavisi uygun adaylara yapılmalıdır
  • Lazerle göz tedavisi açısından en uygun adaylar 18-55 yaş arasında olan kişilerdir. Küçük yaştakilerin göz gelişimi tamamlanmadığı için 18 yaşından önce göz tedavisinin lazerle yapılması uygun değildir. 55 yaşın üzerinde ise gözde doğal mercek sertleşmekte ve katarakt gelişimi başlamaktadır. Lazerle göz tedavisi katarakt gelişiminde etkili olmaz.
  • Lasik ameliyatı 40 yaşın üstündekilere uygulanırsa, okumada yakın gözlüğe gereksinim duyabilirler.
  • Gözlük derecesi hipermetrop ve astigmat olanlar için 4 dereceye kadar, miyop olanlar içinde 8 dereceye kadar olan hastalar lazerle göz tedavisi için uygundur. Bunun üzerindeki derecelerde başarılı olunması açısından göz içi lens implantasyon cerrahisi uygulanmalıdır.
  • Lazerle göz tedavisi gözde kornea tabakasına uygulanır. Bu nedenle kornea tabakasının kalınlığı, yüzey haritasının düzgün olması lazerle tedavide önemlidir.
  • Genetik ya da doğumsal kornea hastası olan kişilere lazerle göz tedavisi önerilmez. Aynı şekilde gebe kadınlara ve emziren annelere de tavsiye edilmez.
  • Adaylarda gözlük numarasının son bir yılda değişmemesi ve aktif göz enfeksiyonunun olmaması gerekir. Ayrıca hastaların göz uçuğu geçirmemiş olması gerekir. Çünkü lazerle göz tedavisi göz uçuğu tekrarına neden olabilir.
  • Hastaların tedaviden gerçekçi beklentileri olmalı, riskleri hakkında yeterince bilgi sahibi olması gerekir.
  • Romatoid artrit, sjogren sendromu, lupus gibi romatizmal hastalıkları bulunan kişilere, kuru göz sendromu hastalarına lazerle göz tedavisi önerilmez.
  • Katarakt, glokom, keratokonus gibi retina, göz siniri hastalıkları olanlar içinde uygun bir tedavi değildir. Şeker hastalarında da iyileşme döneminde bazı sorunlar yaşanabilir. Önceden göz ameliyatı geçirmiş ya da göz yaralanması geçirmiş kişilerde lazerle göz ameliyatına uygun olmayabilir. Ayrıca göz tembelliğini de lazerle düzeltmek mümkün olmaz, ancak gözlükten kurtulmaya yardımcı olur. Fakat göz kusurundan kaynaklanan göz tembelliği olursa, ancak gözlükle olduğu gibi görme olanağı elde edilebilir.
Lazerle göz tedavisi riskleri nelerdir?

Göz hastalıklarında lazer tedavisi yaklaşık 20 yıldır uygulanmaktadır. Bu tedavilerde ulaşılan sonuç teknolojiyle, göz yapısı ve operasyonu yapan cerraha göre farklılık gösterebilir.

Lazerle göz tedavisi yapılan gözlerde göz kuruluğu belirtileri olabilir. Bu nedenle hastaların 3-4 ay süreyle suni göz yaşı damlası kullanması gerekir. Nadiren bu kalıcılık gösterebilir.

Lazerle göz tedavisinin amacı gözlük ve lenslerden kurtulmaktır. Bazen hastalarda biraz göz kusuru olabilir. Korne kalınlığı uygun olursa, hastalarda ikinci defa lazer tedavisi gerekebilir.

Göz bebeği geniş olanlarda tedaviden sonra ışıklarda dağılma, yansıma gibi sorunlar olabilir.

Lazerle göz tedavisi kornea tabakasına uygulanır. Kornea kalınlığı yeterli olmazsa, hastalarda korneada incelme sorunu yaşanabilir. Böyle sorunlarda kornea nakli, uv ışın tedavisi, gaz geçiren kontakt lensler gibi tedaviler gerekebilir.

Cerrahi operasyonlardaki gibi enfeksiyon riski olabilir. Bu nedenle tedavide kullanılan malzemeler sterilize olmalı, her hastada farklı malzeme kullanılmalıdır.

Lazerle Göz Tedavisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akne Lazer Tedavisi

Akne Lazer Tedavisi

Miyop Lazer Tedavisi

Miyop Lazer Tedavisi

Hemoroid Lazer Tedavisi

Hemoroid Lazer Tedavisi

Miyop Astigmat Lazer Tedavisi

Miyop Astigmat Lazer Tedavisi

Popüler İçerikler

Lazer ile Leke Tedavisi

Lazer ile Leke Tedavisi

Göze Lazer Tedavisi

Göze Lazer Tedavisi

Editörün Seçtiği

Sivilce Lazer Tedavisi

Sivilce Lazer Tedavisi

Lazer Tüy Tedavisi

Lazer Tüy Tedavisi

Çil Lazer Tedavisi

Çil Lazer Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Ben Tedavisi Lazer

Ben Tedavisi Lazer

Astigmat Lazer Tedavisi

Astigmat Lazer Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fraksiyonel Lazer Tedavisi

Fraksiyonel Lazer Tedavisi

Excimer Lazer Tedavisi

Excimer Lazer Tedavisi

Bel Fıtığı Lazer Tedavisi

Bel Fıtığı Lazer Tedavisi

Lazer Tedavisi Fiyatları

Lazer Tedavisi Fiyatları

Kılcal Damar Lazer Tedavisi

Kılcal Damar Lazer Tedavisi